WINNERS: 1944 RETROSPECTIVE HUGO AWARDS

0
150

The Retrospective Hugo Awards were created to honor works produced during the years in which Worldcon has been held but had not yet begun to award the Hugos.

The “Retro” Hugos may be conducted at Worldcon’s held on the 50th, 75th and 100th anniversary years for Worldcons held prior to 1953 (and 1954 as no awards were given out).

Retro Hugos have been awarded for 1939 (the first Worldcon), 1941, 1943, 1944, 1946, 1951 and 1954; 1940, 1942, 1945, 1947, 1948, 1949, 1950 and 1952 remain to be “filled in”, in 2040, 2042, 2045, 2047-2050 and 2052 (going to be a long wait for some).

This year there were some fantastic nominees and the winners are equally interesting.  Below, the Finalists and the Winners in bold.  Congratulations to all!

Best Novel

  • Conjure Wife, by Fritz Leiber, Jr. (Unknown Worlds, April 1943)
  • Earth’s Last Citadel, by C.L. Moore and Henry Kuttner (Argosy, April 1943)
  • Gather, Darkness! by Fritz Leiber, Jr. (Astounding Science-Fiction, May-July 1943)
  • Das Glasperlenspiel [The Glass Bead Game], by Hermann Hesse (Fretz & Wasmuth)
  • Perelandra, by C.S. Lewis (John Lane, The Bodley Head)
  • The Weapon Makers, by A.E. van Vogt (Astounding Science-Fiction, February-April 1943)

Best Novella

  • “Attitude,” by Hal Clement (Astounding Science-Fiction, September 1943)
  • “Clash by Night,” by Lawrence O’Donnell (Henry Kuttner & C.L. Moore) (Astounding Science-Fiction, March 1943)
  • “The Dream-Quest of Unknown Kadath,” by H.P. Lovecraft, (Beyond the Wall of Sleep, Arkham House)
  • The Little Prince, by Antoine de Saint-Exupéry (Reynal & Hitchcock)
  • The Magic Bed-Knob; or, How to Become a Witch in Ten Easy Lessons, by Mary Norton (Hyperion Press)
  • “We Print the Truth,” by Anthony Boucher (Astounding Science-Fiction, December 1943)

Best Novelette

  • “Citadel of Lost Ships,” by Leigh Brackett (Planet Stories, March 1943)
  • “The Halfling,” by Leigh Brackett (Astonishing Stories, February 1943)
  • “Mimsy Were the Borogoves,” by Lewis Padgett (C.L. Moore & Henry Kuttner) (Astounding Science-Fiction, February 1943)
  • “The Proud Robot,” by Lewis Padgett (Henry Kuttner) (Astounding Science-Fiction, February 1943)
  • “Symbiotica,” by Eric Frank Russell (Astounding Science-Fiction, October 1943)
  • “Thieves’ House,” by Fritz Leiber, Jr (Unknown Worlds, February 1943)

Best Short Story

  • “Death Sentence,” by Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, November 1943)
  • “Doorway into Time,” by C.L. Moore (Famous Fantastic Mysteries, September 1943)
  • “Exile,” by Edmond Hamilton (Super Science Stories, May 1943)
  • “King of the Gray Spaces” (“R is for Rocket”), by Ray Bradbury (Famous Fantastic Mysteries, December 1943)
  • “Q.U.R.,” by H.H. Holmes (Anthony Boucher) (Astounding Science-Fiction, March 1943)
  • “Yours Truly – Jack the Ripper,” by Robert Bloch (Weird Tales, July 1943)

Best Graphic Story

  • Buck Rogers: Martians Invade Jupiter, by Philip Nowlan and Dick Calkins (National Newspaper Service)
  • Flash Gordon: Fiery Desert of Mongo, by Alex Raymond (King Features Syndicate)
  • Garth, by Steve Dowling (Daily Mirror)
  • Plastic Man #1: The Game of Death, by Jack Cole (Vital Publications)
  • Le Secret de la Licorne [The Secret of the Unicorn], by Hergé (Le Soir)
  • Wonder Woman #5: Battle for Womanhood, written by William Moulton Marsden, art by Harry G. Peter (DC Comics)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Batman, written by Victor McLeod, Leslie Swabacker and Harry L. Fraser, directed by Lambert Hillyer (Columbia Pictures)
  • Cabin in the Sky, written by Joseph Schrank, directed by Vincente Minnelli and Busby Berkeley (uncredited) (MGM)
  • A Guy Named Joe, written by Frederick Hazlitt Brennan and Dalton Trumbo, directed by Victor Fleming (MGM)
  • Heaven Can Wait, written by Samson Raphaelson, directed by Ernst Lubitsch (20th Century Fox)
  • Münchhausen, written by Erich Kästner and Rudolph Erich Raspe, directed by Josef von Báky (UFA)
  • Phantom of the Opera, written by Eric Taylor, Samuel Hoffenstein and Hans Jacoby, directed by Arthur Lubin (Universal Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • The Ape Man, written by Barney A. Sarecky, directed by William Beaudine (Banner Productions)
  • Frankenstein Meets the Wolfman, written by Curt Siodmak, directed by Roy William Neill (Universal Pictures)
  • Der Fuehrer’s Face, story by Joe Grant and Dick Huemer, directed by Jack Kinney (Disney)
  • I Walked With a Zombie, written by Curt Siodmak and Ardel Wray, directed by Jacques Tourneur (RKO Radio Pictures)
  • The Seventh Victim, written by Charles O’Neal and DeWitt Bodeen, directed by Mark Robson (RKO Radio Pictures)
  • Super-Rabbit, written by Tedd Pierce, directed by Charles M. Jones (Warner Bros)

Best Editor, Short Form

  • John W. Campbell
  • Oscar J. Friend
  • Mary Gnaedinger
  • Dorothy McIlwraith
  • Raymond A. Palmer
  • Donald A. Wollheim



Best Professional Artist

  • Hannes Bok
  • Margaret Brundage
  • Virgil Finlay
  • Antoine de Saint-Exupéry
  • J. Allen St. John
  • William Timmins



Forrest J. Ackerman, literair agent van science-fiction en horrorschrijvers
*11 augustus 1965

Best Fan Writer

  • Forrest J. Ackerman
  • Morojo (Myrtle Douglas)
  • Jack Speer
  • Wilson “Bob” Tucker
  • Art Widner
  • Donald A. Wollheim



Best Fanzine

  • Fantasy News, editor William S. Sykora (striken from ballot July 21)
  • Futurian War Digest, editor J. Michael Rosenblum
  • Guteto, editor Morojo (Myrtle R. Douglas) (added to ballot July 21)
  • The Phantagraph, editor Donald A. Wollheim
  • Voice of the Imagi-Nation, editors Jack Erman (Forrest J Ackerman) & Morojo (Myrtle Douglas)
  • YHOS, editor Art Widner
  • Le Zombie, editor Wilson “Bob” Tucker

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.