2014 HUGO AWARD WINNERS

1
717

Best Novel

  • Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit US/Orbit UK)
  • Neptune’s Brood, Charles Stross (Ace / Orbit UK)
  • Parasite, Mira Grant (Orbit US/Orbit UK)
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles, Larry Correia (Baen Books)
  • The Wheel of Time, Robert Jordan and Brandon Sanderson (Tor Books / Orbit UK)

Best Novella

  • The Butcher of Khardov, Dan Wells (Privateer Press)
  • “The Chaplain’s Legacy”, Brad Torgersen (Analog, Jul-Aug 2013)
  • “Equoid”, Charles Stross (Tor.com, 09-2013)
  • Six-Gun Snow White, Catherynne M. Valente (Subterranean Press)
  • “Wakulla Springs”, Andy Duncan and Ellen Klages (Tor.com, 10-2013)

Best Novelette

  • “Opera Vita Aeterna”, Vox Day (The Last Witchking, Marcher Lord Hinterlands)
  • “The Exchange Officers”, Brad Torgersen (Analog, Jan-Feb 2013)
  • “The Lady Astronaut of Mars”, Mary Robinette Kowal (maryrobinettekowal.com/Tor.com, 09-2013)
  • “The Truth of Fact, the Truth of Feeling”, Ted Chiang (Subterranean, Fall 2013)
  • “The Waiting Stars”, Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky, Candlemark & Gleam)

Best Short Story

  • “If You Were a Dinosaur, My Love”, Rachel Swirsky (Apex Magazine, Mar-2013)
  • “The Ink Readers of Doi Saket”, Thomas Olde Heuvelt (Tor.com, 04-2013)
  • “Selkie Stories Are for Losers”, Sofia Samatar (Strange Horizons, Jan-2013)
  • “The Water That Falls on You from Nowhere”, John Chu (Tor.com, 02-2013)

Best Related Work

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It, Edited by Sigrid Ellis & Michael Damian Thomas (Mad Norwegian Press)
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary, Justin Landon & Jared Shurin (Jurassic London)
  • We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative”, Kameron Hurley (A Dribble of Ink)
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, Jeff VanderMeer, with Jeremy Zerfoss (Abrams Image)
  • Writing Excuses Season 8, Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story

  • Girl Genius, Volume 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City, written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • “The Girl Who Loved Doctor Who”, written by Paul Cornell, illustrated by Jimmy Broxton (Doctor Who Special 2013, IDW)
  • The Meathouse Man, adapted from the story by George R.R. Martin and illustrated by Raya Golden (Jet City Comics)
  • Saga, Volume 2, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics )
  • “Time”, Randall Munroe (XKCD)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Frozen,screenplay by Jennifer Lee, directed by Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios)
  • Gravity, written by Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón, directed by Alfonso Cuarón (Esperanto Filmoj; Heyday Films; Warner Bros.)
  • The Hunger Games: Catching Fire, screenplay by Simon Beaufoy & Michael Arndt, directed by Francis Lawrence (Color Force; Lionsgate)
  • Iron Man 3, screenplay by Drew Pearce & Shane Black, directed by Shane Black (Marvel Studios; DMG Entertainment; Paramount Pictures)
  • Pacific Rim, screenplay by Travis Beacham & Guillermo del Toro, directed by Guillermo del Toro (Legendary Pictures, Warner Bros., Disney Double Dare You)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • An Adventure in Space and Time, written by Mark Gatiss, directed by Terry McDonough (BBC Television)
  • Doctor Who: “The Day of the Doctor”, written by Steven Moffat, directed by Nick Hurran (BBC Television)
  • Doctor Who: “The Name of the Doctor”, written by Steven Moffat, directed by Saul Metzstein (BBC Televison)
  • The Five(ish) Doctors Reboot, written & directed by Peter Davison (BBC Television)
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere”, written by David Benioff & D.B. Weiss, directed by David Nutter (HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; Television 360; Startling Television and Generator Productions)
  • Orphan Black: “Variations under Domestication” written by Will Pascoe, directed by John Fawcett (Temple Street Productions; Space/BBC America)

Best Editor, Short Form

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

Best Editor, Long Form

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

Best Professional Artist

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Daniel Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

Best Semiprozine

  • Apex Magazine, edited by Lynne M. Thomas, Jason Sizemore, and Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Lightspeed Magazine, edited by John Joseph Adams, Rich Horton, and Stefan Rudnicki
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay, and Shane Gavin

Best Fanzine

  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James
  • A Dribble of Ink, edited by Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews, edited by Steven Diamond
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Christopher J Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris, and Helen J.Montgomery
  • Pornokitsch, edited by Anne C. Perry and Jared Shurin

Best Fancast

  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters) and Andrew Finch
    (Producer)
  • SF Signal Podcast, Patrick Hester
  • The Skiffy and Fanty Show, Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood, and Stina Leicht
  • Tea and Jeopardy, Emma Newman and Peter Newman
  • Verity! Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
  • The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond

Best Fan Writer

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

Best Fan Artist

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

The John W. Campbell Award for Best New Writer
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2012 or 2013, sponsored by Dell Magazines. (Not a Hugo Award, but administered along with the Hugo Awards.)

  • Wesley Chu
  • Max Gladstone*
  • Ramez Naam*
  • Sofia Samatar*
  • Benjanun Sriduangkaew

Joy Alyssa Day applauded for her HUgo Award base design.

UPDATE: 2:58 pm edst Sunday 8/17/2014: Ustream coverage is live

UPDATE: 2:50 pm edst Sunday 8/17/2014:  CoverItLive Text-based coverage of the Hugo Awards is now live.

UPDATE: 1:30 pm edst, Sunday, 8/17/2014:  A short video of what may be sound & recording tests of the Award Ceremony podium has been posted to Ustream.

Later today (in just a few short hours), the 2014 Hugo Awards will be presented at Loncon3, the 72nd World Science Fiction Convention.

Below is a complete list of the Hugo Award Finalists (as distinguished from the Hugo Award Nominees, which is a much longer list.  Each of the Hugo Award categories will nominally have five Finalists, drawn from the entire list of Nominees (except in the event of too few votes or ties).  (See the Hugo Awards website for details.)

The Hugo Awards Ceremony will be broadcast live on Ustream, beginning at 8 PM British Summer Time (3 PM EDST).

Amazing Stories will be watching the broadcast and will be updating this post with the winners of each category by highlighting the winner and placing them at the top of their respective categories.

Of particular note this year are Ann Leckie’s nomination for Best Novel for Ancillary Justice;  should that novel win the category, Ann Leckie will have garnered a “quadruple crown” of major awards – Nebula, Clarke, Locus (and others).

Also of particular note will be the voting results in Best Novel, Best Novella, Best Novelette and Best Short Story due to accusations of block voting by various and sundry fan groups.  Following the results , It WILL be possible to discern whether or not anyone (company or individual) has influence over a large enough constituency of voters to sway the Hugo Award results through social networking.  It will also be possible to obtain at least a SWAG of how many voters one must have in their pocket to insure a win.  (Note:  The above is NOT viewed as a positive development.)

Best Novel

  • Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit US/Orbit UK)
  • Neptune’s Brood, Charles Stross (Ace / Orbit UK)
  • Parasite, Mira Grant (Orbit US/Orbit UK)
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles, Larry Correia (Baen Books)
  • The Wheel of Time, Robert Jordan and Brandon Sanderson (Tor Books / Orbit UK)

Note: The Wheel of Time series was nominated as and ruled to be a multi-part serialized single work, as defined in Section 3.2.4 of the WSFS constitution.

Note: Category had only 4 nominees due to the minimum 5% requirement of Section 3.8.5 of the WSFS constitution.

Note: Category has six nominees due to a tie for the final position.

Note: Category has six nominees due to a tie for the final position.

Note: Category has seven nominees due to a tie for the final position.

*Finalists in their 2nd year of eligibility.

NOTE: Complete information on ballots case and final tallies can be found on the official Hugo Awards Website.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.